Awards
   
 
 
 
 

List of CDIFF Awards
Jury Selected Awards
Gold
Silver
Bronze

The Jury may award other awards in catagories of post potdction, choreography, improvisation etc when they see a film that merits it.

Therer are also Audience Choice Awards (one per mixed program)

Special Award from the Festival Director
This award is presented based on a theme of the Festival Director's choice.

2021 Winner
Outstanding Film GOLD
My Disability Justice The Dancer
Mr. Antoine Hunter/Purple fire Crow, Victor Pineda and Zachary Kerschberg (US)

Outstanding Film SILVER
au mur de la mer
Shawn Fitzgerald Ahern (Germany/ Belgium)

Outstanding Film BRONZE
Born of the Trees
Magalie Lanriot and Rachel Ni Bhraonain (Portugal)

Outstanding dancers in a dance film
Pliancy
Marisa Hamamoto & Piotr Iwanicki (US)

Outstanding emerging dancers in a dance film
Holding Space
Caroline Boothe and Caroline Bernardon captured by Renay Aumiller (Us)

Outstanding choreography in a dance film
Blue Monday
Agnés Sales Martín, Héctor Plaza Hernando captured by Filmmaker Andrew Margetson (Spain)

Outstanding Post Production
Contact Impromptu
Blas Payri (Spain)

Outstanding Improvisation in a dance film
Contact without Borders
Tali Wertheim (Israel) , Hai Cohen (Israel) and captured by Filmmaker Olya Glotka (Canada)

Outstanding Documentary
And You See Me
Emily Shapiro

Artistic Director Choice -Outstanding Contact Improv Pandemic Portrayal
Dear Contact Improvisation
Sara Zolbrod

Honorable mention
Contact without Borders
Olya Glotka (Cands)

Honorable mention
Seedling
Nisrin Aziz (US)

Honorable mention
Twist of Fate
Jos Baker (US)

Audience choice BEING screening
Contact without Borders
Olya Glotka (Canada)

Audience choice SKY screening
Duet on Wall
Magalie Lanriot and Maitane Sarra/de (Portugal)

Audience choice TOUCH screening
Hic et Nunc "Here and now"
Emma Cianchi (Italy)

Audience choice HOLDING SPACE screening
You and Me
Karni and Saul (UK)

Audience choice HERE screening

The Window kind of open by its self
Anya Cloud and Rebecca Salzer (US)


2019 Winners


JURY AWARDS
GOLD AWARD
Dancing with your Dreams
 by Portuguese and Brazilian filmmaker Gustavo Neves

SILVER AWARD
Contact Improvisation Lab Goa (GURU & HARI)
by Indian Rahul Varma, Guru Suraj, Hari Choudhary
India

BRONZE AWARD
DOS by Argentinian filmmakers Luca Carco Pacell with dancers Maximiliano Sonderegger and Luca Carco Pacella


AUDIENCE CHOICE AWARDS

SATURDAY AFTERNOON
DOS by Argentinian filmmakers Luca Carco Pacell with dancers Maximiliano Sonderegger and Luca Carco Pacella

SUNDAY AFTERNOON
Haiku – By Canadian filmmaker Olya Glotka

SUNDAY NIGHT
Mass by French Filmmakers Fu LE

MONDAY GALA
Salt Water by American filmmaker Abe Abraham 


AWARD FROM THE AD
EMERGING FILMMAKER AWARD
Wild by Canadian filmmakers Leah Trottier, Graeme Leung,  Alina Kouchinova

Contact Improvisation Goa India 2019 by indian filmmaker Rohit Perm
Ariane Bernier


2017 Winners

JURY AWARDS
GOLD AWARD
Contact Dance Every Body
by Olya Glotka, Luke Ansderson and Laura Storey

SILVER AWARD
Parcon NYC #1: Subway Stops
by the Parcon NYC: Andrew Suseno, Javaka Steptoe, Cecilia Fontanesi, Richard Inkyu Kim, and Dean James Beck.

BRONZE AWARD
Wake Me Up by Celine Poon and Sonya Janejit Kaur


AUDIENCE CHOICE AWARDS

WEDNESDAY NIGHT
contested Landscapes by Sarah Puja Jones

FRIDAY NIGHT
William and Eloise Duo on a Chinese Pole « Next generation » by TSF company with dancer and creators Héloïse Bourgeois and William Underwood

SATURDAY NIGHT
Sigur Rós - Valtari


AWARD FROM THE AD

EMERGING FILMMAKER AWARD
Olya Glotka


2015 Winners


JURY AWARDS
JURY AWARDS GOLD JURY AWARD
Caída Libre/Free Fall by Sharon Fridman, Andrea Vázquez and Damián Varela (Miramemira)

SILVER JURY AWARD
Motel Labyrinthos by Sideris Nanoudis, Georgia Petrali, Daniel Bear Davis

BRONZE JURY AWARD
City Music by Michael Demski

EMERGING FILMMAKER AWARD FROM THE ARTISTIC DIRECTOR
Cure For Fear by Mika Lior

AUDIENCE CHOICE AWARDS 
FIRST PLACE AUDIENCE CHOICE
Cures For Fear by Mika Lior

SECOND PLACE AUDIENCE CHOICE
City Music by Michael Demski

THIRD PLACE AUDIENCE CHOICE
Contact Improv from the Inside Out by Vivek Patel



2013 Winners

JURY AWARDS
GOLD JURY AWARD
Sketchbook (Jeremy Finch, USA, 2011)

SILVER JURY AWARD
In Touch (Johan Planefeldt, Germany and Sweden, 2012)

BRONZE JURY AWARD
Moments of Practice (Irene Sposetti, Italy, Johan Nilsson, Sweden, 2011)

CINEMATOGRAPHY AWARD FROM THE ARTISTIC DIRECTOR
In Touch
(Johan Planefeldt, Germany and Sweden, 2012)

AUDIENCE CHOICE AWARDS
FIRST PLACE AUDIENCE CHOICE
HASTA DONDE (Sharon Fridman and Arthur Bernard, Spain, 2011)

SECOND PLACE AUDIENCE CHOICE
In Touch (Johan Planefeldt, Germany and Sweden, 2012)

THIRD PLACE AUDIENCE CHOICE
Tie between
Sketchbook (Jeremy Finch, USA, 2011)
and
Epreuve Synthese
(Samuel Charlton and Reuben Hosler, Canada 2012)

 

     

 

 





















   
=